W świecie komiksów Marvela aż roi się od bohaterów i bohaterek, którzy na różne sposoby, wykorzystując rozmaite supermoce i nadzwyczajne umiejętności, walczą w obronie świata. Na ich tle mocno wyróżnia się Punisher, jedna z najtrudniejszych i najmroczniejszych postaci w uniwersum Marvela, nazywany nieraz antybohaterem. Jak zaczęła się jego historia? CO motywuje go do działania? Na jakich metodach opiera się jego walka? Oto 4 najważniejsze informacje na temat Franka Castle.

Od początku — historia Punishera

Początek Punishera rozpoczął się wraz z wydaniem komiksu „Niesamowity Spider-Man” o numerze 129 w roku 1974. Ukazany jest w nim jako bezwzględny bohater, z zimną krwią mordujący gangsterów. Popularność nowego bohatera sprawiła, że Marvel Comics zdecydowało się rozwinąć znacząco jego wątek. Okazało się, że pod pseudonimem Punisher kryje się Frank Castle, amerykański weteran wojenny. Mając na koncie ogromne zasługi podczas wojny w Wietnamie, cieszący się uznaniem nawet samego prezydenta Stanów Zjednoczonych, po powrocie do kraju żył spokojnie u boku żony Marii, wychowując wraz z nią dwójkę dzieci. Całe jego życie obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy podczas rodzinnego spaceru w wyniku przypadku zostali oni świadkami porachunków gangsterskich. W obawie przed konsekwencjami zbrodniarze zabijają jego żonę i dzieci. W tym momencie rozpoczyna się historia Punishera…

Skąd żądza zemsty u Punishera?

Traumatyczne wydarzenia okazują się dopiero początkiem. Cudem ocalały Frank, będący dotychczas przykładnym Amerykaninem wierzy w wymiar sprawiedliwości, oczekując złapania sprawców i należytego wyroku. Okazuje się jednak, że nowojorska policja, jak to zazwyczaj bywa, współpracuje z mafią, dlatego nie ma co liczyć na sprawiedliwy osąd. Na tym etapie postać decyduje się przybrać pseudonim Punisher (od angielskiego słowa „punish”, czyli „karać”) i działać na własną rękę. Tym, co odróżnia go od pozostałych bohaterów komiksów Marvela, jest bezwzględność i podejście do swoich działań. Zdecydowany, aby likwidować bez mrugnięcia okiem tych, którzy na to zasłużyli,ucieka się do łamania prawa, zastraszania, działania nielegalnie, a przede wszystkim wymierzania kary za pomocą zabijania. Pomimo że przyświecają mu, obiektywnie rzecz biorąc słuszne cele w postaci walki ze złem i przestępczością, metody, jakie przy tym stosuje, na tle innych postaci Marvela czyni go tak zwanym antybohaterem.

Czaszka — symbol Punishera

Najsłynniejszym symbolem i znakiem rozpoznawczym Punishera jest charakterystyczna czaszka na piersi, którą jest jedynym specyficznym elementem jego stroju. Co ciekawe główny wyróżnik mściciela, czaszka śmierci, w pierwotnym szkicu komiksów Marvela był jedynie dość niewielką ozdobą, w miejscu odznaki wojskowej. Aby jednak dodać ubranej na czarno postaci więcej charakteru, zdecydowano, że Punisher będzie miał logo czaszki na całym torsie. To nie wszystko! Genialny strateg i zmyślny żołnierz znalazł dobre zastosowanie dla tego elementu. Charakterystyczny kształt skrywa bowiem pod spodem grubą i wytrzymałą warstwę zbroi, która chroni go w sytuacjach licznych strzelanin.

Jakie specjalne moce ma Punisher?

Charakterystyczną cechą, odróżniającą Punishera od innych bohaterów komiksów Marvela są jego umiejętności, no właśnie, umiejętności — nie supermoce. W uniwersum Marvela praktycznie każdy superbohater lub bohaterka władają nadludzkimi mocami, niezwykłą wytrzymałością, możliwością latania, wiązkami laserów z oczu, wyjątkową siłą, czy też prędkością. Frank Castle, czyli tytułowy Punisher, jest z kolei niezwykle silnym byłym wojskowym. Odznacza się niezwykłym sprytem i intelektem, ma imponujące umiejętności strategiczne i taktyczne, jest także mistrzem walki wręcz, a także wybornym strzelcem. W tym wszystkim wciąż jest jednak człowiekiem, podatnym na ból i uszkodzenia ciała tak samo, jak zwykli ludzie, co przyczynia się do jeszcze większego podziwu, jakim cieszy się ten antybohater.