Logopeda – terapeuta nie tylko od wad wymowy

Logopeda to specjalista, którego praca koncentruje się głównie na rozpoznawaniu wad wymowy oraz usuwaniu w tym zakresie wszelkich nieprawidłowości. Ponadto zajmuje się on profilaktyką zaburzeń mowy, a także stymuluje jej prawidłowy rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym. Udzielanie pomocy osobom borykającym się z trudnościami językowymi w procesie porozumiewania ma jednak jeszcze szerszy zasięg. Bowiem często logopeda pomaga także w przezwyciężaniu barier w komunikacji, dzięki czemu dynamizuje rozwój intelektualny dziecka. Prowadzi również terapię osób jąkających się, niedosłyszących, pracuje z dziećmi z dysleksją, afazją, autyzmem, czy zespołem Aspergera. Często bywa też bardzo pomocny dla dzieci dwujęzycznych.

Neurologopeda – czym się zajmuje?

 

Neurologopeda natomiast jest specjalistą, który diagnozuje i prowadzi terapię u dzieci oraz osób dorosłych zaburzeń mowy i komunikacji, mających podłoże neurologiczne. Często tego rodzaju specjaliści pracują z osobami, u których występują dysfunkcje w układzie nerwowym. Ponadto neurologopedia swoją opieką obejmuje dzieci z zespołami genetycznymi lub pochodzące z grupy ryzyka ciążowego i okołoporodowego. Kolejne schorzenia, z którymi należy udać się do tego specjalisty stanowią na przykład: dyfazja, dysologia, autyzm, afazja, czy porażenie mózgowe. Ponadto istotna jest konsultacja neurologopedyczna po przebyciu udaru mózgu lub po wypadku.

 

Pierwsze spotkanie z logopedą

 

Pierwsze spotkanie z logopedą to przede wszystkim wywiad, który jest bardzo istotny dla podjętych później działań terapeutycznych. Im jest on bardziej szczegółowy, tym większe są możliwości pomocy ze strony specjalisty. Najczęściej zadawane pytania w pierwszej kolejności obejmują stan zdrowia, przebieg ciąży i zażywane podczas niej leki oraz poród i ilość otrzymanych przez noworodka punktów w skali Apgar. Równie istotny jest rozwój fizyczny dziecka, między innymi dotyczący pełzania, raczkowania, wstawania, chodzenia oraz czasu nabywania innych umiejętności. Duże znaczenie ponadto mogą mieć warunki bytowe, zaś w zależności od wieku pacjenta należy również spodziewać się pytań o środowisko przedszkolne lub szkolne oraz zainteresowania i szczególne uzdolnienia. Po przeprowadzeniu rozmowy z rodzicami logopeda w dalszej części ocenia sposób porozumiewania się dziecka z otoczeniem, wymowę głosek, zasób słów oraz sprawność języka, podniebienia i warg. Wszystkie te czynności odbywają się najczęściej na zasadzie dobrej zabawy, na przykład z użyciem kolorowych obrazków, w miłej i sympatycznej atmosferze, pozbawionej jakiegokolwiek dla dziecka stresu.

 

Jak wybrać dobrego logopedę?

 

Wybór odpowiednio dobrego logopedy z pewnością dla rodziców dziecka jest ważnym i niekiedy też trudnym zadaniem. Zapisując się do konkretnego specjalisty zdecydowanie warto sprawdzić jego kwalifikacje i doświadczenie. Często pomagają nam również opinie znajomych, którzy już taką terapię odbyli albo są w trakcie jej kontynuacji. Istotną rolę odgrywa także specjalność, w której dany logopeda jest szczególnie skuteczny. Na przykład pani Anna Szerszeńska – neurologopeda z Warszawy, zdobyła swą zasłużoną popularność dzięki wypracowanej technice leczenia jąkania u małych dzieci. Dobry logopeda to taki, który systematycznie się dokształca, bierze aktywny udział w kursach, szkoleniach oraz współpracuje z innymi wybitnymi w tym zawodzie jednostkami.