Osoby starsze, które nie są w pełni sprawne, a także są bezpośrednio po leczeniu szpitalnym lub też cierpią na ciężkie, przewlekłe i nieuleczalne choroby, mogą wymagać pomocy całodobowej. Nawet w sytuacji, kiedy weźmiemy taką osobę do własnego mieszkania i postaramy się o to, aby przez cały czas mógł czuwać przy niej ktoś z domowników- plan całodobowej opieki nad taką osobą może być bardzo trudny do zrealizowania. Właśnie z tego względu powstały domy seniora, domy opieki oraz domy opieki społecznej. Niezależnie od tego, jak nazwiemy ośrodek tego rodzaju- jest to miejsce, w którym senior ma dostęp do najlepszej, możliwej opieki. Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy pomiędzy wyżej wspomnianymi ośrodkami i faktycznie, nazw tych niejednokrotnie używa się zamiennie, albo po prostu w języku potocznym nazywa się te ośrodki domami starców. W praktyce, zagłębiając się w szczegóły za pewne sami zorientujemy się, że różnica pomiędzy domem opieki oraz domem pomocy społecznej polega jedynie na sposobie finansowania pobytu osoby starszej w tym miejscu.

Ośrodek publiczny oraz ośrodek prywatny

Oczywiście, zarówno dom opieki czy dom pomocy społecznej to placówki, w których świadczona jest profesjonalna opieka dla osób starszych. To komfortowe budynki, które są estetycznie wykończone, odpowiednio wyposażone oraz dostosowane do tego, aby po ich terenie mogły poruszać się osoby niepełnosprawne. Kwestia luksusu i standardu zależy od ceny, jaką trzeba miesięcznie płacić za możliwość mieszkania na terenie danej placówki. Największą rozpiętość cenową miesięcznych kosztów pobytu można zauważyć w przypadku domów opieki, które są zazwyczaj ośrodkami prywatnymi w przeciwieństwie do domów pomocy społecznej, które są placówkami publicznymi i które podlegają państwu. Decydując się na prywatny dom opieki możemy wybrać taki, w którym miesięczne opłaty będą wynosić 2 tysiące złotych, ale i taki, gdzie będą kosztowały nas kilkakrotnie więcej. Przykładowo, tak może wyglądać prywatny dom opieki: http://armadaklinik.pl/blog/osrodek-aramadaklinik/

Największa różnica dotyczy płatności

W przypadku prywatnych domów opieki całą kwotę musi pokryć rezydent, a jedyną formalnością, jaką trzeba mieć na uwadze jest umowa cywilno- prawna, jaką zawiera się z ośrodkiem. Inaczej jest w przypadku przydzielania seniorom miejsc w ośrodkach publicznych. Tutaj konieczne jest złożenie specjalnego wniosku, a następnie oczekiwanie na miejsce w ośrodku, który jest w danym rejonie. W przypadku przydzielenia miejsca w takim ośrodku, rezydent pokrywa 70% miesięcznych kosztów zakwaterowania. Pozostałe 30% pokrywa najbliższa rodzina seniora, a jeśli takowej on nie posiada- koszt ten może wziąć na siebie gmina. W przypadku ośrodków prywatnych, w sytuacji, kiedy czas oczekiwania na przydział do publicznego domu opieki jest zbyt długi, również można starać się o dofinansowanie, które jest udzielane osobom o szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Jest to jednak pewne rozwiązanie z sytuacji, która pozornie może się wydawać być sytuacją bez wyjścia. Decydując się na przeprowadzkę do takiej placówki pamiętajmy, że powinna ona być dostosowana do naszych potrzeb, jeśli ma ona stać się naszym drugim domem.